Bilim İnsanları Grönland’da tespit ettiler! Tam 512 yaşında

500 yıldan daha eski olduğuna inanılan bir köpekbalığını keşfeden bilim adamları, deniz canlılarının dünyanın en yaşlı canlı omurgalı olduğunu iddia ediyorlar.

Prof. Kim Praebel, bu köpekbalığının, yaşayan en yaşlı omurgalı olduğunu söyledi.

Köpekbalığının 1505 yılında doğduğu düşünülüyor. Hayvanın yaşı, uzunluğuna göre hesaplanıyor, çünkü Grönland köpekbalıkları her yıl yaklaşık bir santimetre büyüyor. Tespit edilen bu köpekbalığının uzunluğu ise 5.4 metre.

5.4 metre uzunluğundaki köpekbalığının yaşı, 28 farklı Grönland köpekbalığıyla kıyaslanarak ve göz lensleri radyoaktif karbon izotopu yöntemi ile incelenerek saptandı.

Gerçeğe bakacak olursak Grönland etrafında köpek balıkları en az 250 yıl yaşıyorlar fakat bu köpek balığının keşfedilmesi ve 512 yaşında olması bilim insanlarını heyecanlandırıyor.

Köpek balığından örnekler alınmaya devam ediliyor bu zamana kadar yaşatan DNA’nın bulunmasını araştırıyorlar

hayridatpınar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Süper Kupa Finalinde Sahaya Atlayan Ünlü Türk YouTuber Deli Mi Ne Kanalının Sahibi İlk İfadesi

Cum Ağu 16 , 2019
Liverpool ile Chelsea arasında oynanan maçın 14. dakikasında sahaya atlayan “Deli Mi Ne?” YouTube kanalının sahibi Ali Abdüsselam Yılmaz, sosyal medya hesabından açıklama yaparak özür diledi. “Deli Mi Ne?” YouTube kanalının sahibi Ali Abdüsselam Yılmaz ve 4 arkadaşıyla göz altına alınmıştı. Sosyal medya üzerinden çok ciddi sert tepkiler toplayan ve gündeme […]

Yazarlar

%d blogcu bunu beğendi: