Çoğu ithal ürünlere ilave ek gümrük vergisi getirildi

Cumhurbaşkanı kararıyla 800'den fazla ithal ürüne ilave ek gümrük vergisi getirildi. Cumhurbaşkanı tarafından imzalanan 800'den fazla ithal ürüne ilave ek gümrük vergisi Resmi Gazete'de yayınlandı.

Çoğu ithal ürünlere ilave ek gümrük vergisi getirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayınlanan İthalat Rejimi Kararı'na Ek Karar'a göre; inşaat sektöründe kullanılan bazı ürünleri, otomotiv sektöründe kullanılan bazı yedek parçaları, tıraş ve saç kesim makinaları ve diğer tüketici ürünlerini de kapsayan 800'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi alınacak.

Elektronik ürünlerde ilave ek gümrük vergisi alacak

Dikişli ve dikişsiz çelik borular, gemi zincirleri, demir çelikten teller ve kablolar, demir çelikten levha, depo-sarnıçlar, inşaat malzemesi, elektrik teçhizatı, elektrik izolatörleri, ateş tuğlası, mermer, granit, traverten, radyatörler, alüminyumdan teller ve kablolar, alüminyumdan şerit ve levhalar gibi ürünlerin ithalatı da ilave gümrük vergisine tabi tutulacak.

Alüminyum folyo, konveyörler, transmisyon kolonu, transmisyon milleri, elektrik akümülatörleri, ateşleme bujileri, dikiz aynaları, kornalar, fren balataları, krikolar, pnömatik aletler, kauçuk ve plastikten boru ve hortumlar, römorklar, gaz sıvı ve elektrik sayaçları, PVC kaplamaları ve levhalar, fişekler, fotokopi baskı ve yazı kağıtları, kontak lensler, camlar ve camdan eşyalar, şerit metreler, su ısıtıcıları, projeksiyon perdeleri, televizyon alıcı cihazları, hoparlörler, elektrikli işaret cihazları, basküller, termometreler, vatka ve keçeler, yarı mamul deriler, tabi mantar ve mantardan eşya ile diğer belirlenen ürünlere yönelik olarak da söz konusu karar uygulanacak.

İlave ek gümrük vergisi, 30 Eylül'e kadar yüzde 30'a varan oranlarda, 1 Ekim 2020'den sonra yüzde 10 kadar daha az şekilde oran uygulanacak.