Diyanet, Bugs Bunny Ve Ninja Kaplumbağalara Savaş Açtı

Diyanet’in aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine yer verildi. Bazı çizgi filmlerin de “dini ve milli duygulara aykırı olduğu” belirtildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık yayımlanan Aile Dergisi’nde bazı çizgi filmlerin ‘dini ve milli duygulara aykırı’ olduğu aktarıldı. Dergide ayrıca çizgi filmlerin çocukları ‘şiddete yönelttiği’ belirtildi. Şiddete özendiren çizgi filmlere He-Man, Ninja Kaplumbağalar ve Bugs Bunny örnek verilirken, ‘dini duygulara aykırı’ yapımlar için herhangi bir örnek gösterilmedi.

Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre, Diyanet’in aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine yer verildi.

Buna göre, saatlerce çizgi film izleyen çocuklarda, riskli davranışlara yöneltme, fiziksel gelişimi kısıtlama, yanlış benslenmeye yol açma gibi birtakım sorunların ortaya çıkacağı savunulurken, bazı çizgi filmlerin de çocukları “şiddete yönelttiği” vurgulandı.

Bazı çizgi filmlerin de ‘dini ve milli duygulara aykırı olduğu’ belirtildi, ancak burada çizgi film ismi sıralanmadı.

Çocukları şiddete yönelten çizgi filmler arasında ise He-Man, Voltran, Ninja Kaplumbağalar, Bugs Bunny yer aldı.

Bu çizgi filmlerde, “kötüyü yenmek için her yolun mübah olduğu” duygusunun çocukları şiddete yönelttiği öne sürüldü.

Diyanet Aile Dergisi’nde kaleme alınan o makaledeki ifadeler şu şekilde:

“He-Man, Voltran, Bugs Bunny, Ninja Kaplumbağalar, Temel Reis… Çocukluğumuzun çizgi filmlerine dönüp baktığımızda birçok çizgi filmin ekseninde şiddetin durduğunu görmekteyiz. Ana karakterin şiddet eylemi sonrası ödüllendirilen bir konumda olması, çocuğun şiddeti kabul edilebilir görmesine yol açmaktadır.”

hayridatpınar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

286.000 TL'lik iPhone 11

Sal Ağu 20 , 2019
Apple yeni iPhone modellerini tanıtmasa da beklenen modelin lüks versiyonu için şimdiden ön sipariş almaya başladı. ABD merkezli teknoloji devi Apple Eylül ayında iPhone 11 adını alması beklenen yeni iPhone modelini tanıtacak.  Ancak Rusya merkezli lüks aksesuar üreticisi Caviar, iPhone 11 modelleri için ön sipariş almaya şimdiden başladı.  50 bin 670 dolar yani 286 bin TL gibi bir fiyat […]

Yazarlar

%d blogcu bunu beğendi: