Dyson İptal Ettiği Elektrikli Aracını Tanıttı

Elektrikli ev aletleri üreticisi Dyson gücünü elektrikten alan otomobilinin prototipini görücüye çıkardı. Şirket Ekim ayında projeyi durdurma kararı almıştı.

Dyson İptal Ettiği Elektrikli Aracını Tanıttı

Elektrikli araç projesini Ekim ayında sonlandırdığını açıklayan Dyson, dün süpriz bir hamle ile bu modelin prototipini görücüye çıkardı.

Engadget'ta yer alan habere göre, "N526" kod numaralı elektrikli otomobil tek şarj ile 956 kilometrelik sürüş imkanı sunuyor. 

Bu menzil elektrikli otomobil dünyasının en başarılı ve dikkat çeken Tesla şirketinin Model X otomobilinde sunduğu menzilin yaklaşık iki katı.

Şirketten konu ile ilgili yaptığı açıklamaya göre, bu menzile ulaşmak için Dyson'ın kendi geliştridiği katı hal bataryalarından faydalanılıyor. Aracın içinde yer alan iki elektrikli motorun her biri, 200 kW güç üretiyor.

Aynı açıklamaya göre, 7 koltuklu SUV sınıfındaki aracı 0'dan 100 kilometre hıza 4,8 saniyede ulaşabiliyor. Elektrikli aracın en yüksek hızı ise 200 kilometre/saat.

The Times'ta yer alan habere göre şirke bugüne kadar bu proje için 500 milyon sterlin (4 milyar 160 milyon TL) harcamış durumda.

Aynı habere göre, firmanın bu projeden kâr edebilmesi için aracı minimum 150 bin sterlin (yaklaşık 1.3 milyon TL) fiyat etiketi ile satması gerek. 

Siz bu araç ilgili ne düşünüyorsunuz ? Aşağıdaki yorumlar bölümünden fikirlerinizi belirtebilirsiniz.