HES Kodu Nasıl Alınır, Seyahat İçin Nasıl Kullanılır ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona virüs salgı tedbirleri kapsamında uçak, tren, otobüs gibi toplu ulaşım araçlarıyla seyahat etmek isteyenlerin Hayat Eve Sığar (HES) adlı uygulamadan kod almaları gerekeceğini söyledi. Koca, uygulamanın ne zaman kullanılmaya başlayacağı ile ilgili bir tarih belirtmedi.

HES Kodu Nasıl Alınır, Seyahat İçin Nasıl Kullanılır ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Çarşamba günü Bilim Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada, "Bireyler risk taşımadığını, hasta veya temaslı olmadığı bu Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla gösterebilecek" dedi.

Seyehatlerde sağlık kontrollerinin ilgili firma ile tarafından yapılacağını belirten Koca, "Uygulamaya önce şehirler arası ulaşımda geçiyoruz. Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak uçak ve tren seyehati yapabileceksiniz." ifadelerinin kullandı.

Bakan Koca bu uygulama ile vatandaşların bulundukları ortamda ya da gitmek istedikleri yerlerde ne tür bir risk ile karşılaşabileceğini görüp, tedbir alabileceğini de söyledi.

Koca, bir yolcuda virüs bulaştığı tespit edilmesi halinde, o yolcunun kimlerle temas ettiği kişilerin bu uygulama ile takip edilebileceğini söyledi.

SMS yoluyla da alınabilecek

HES Kodu, Hayat Eve Sığar mobil uygulamsı ya da kısa mesaj yoluyla alınabilecek.

Sağlık Bakanlığı'nın açıklamasına göre HES Kodları her vatandaşa özel olacak ve T.C. kimlik numarası gibi sabit olmayacak. Her paylaşımda farklı bir HES Kodu alınabilecek.

HES Kodu sorgulamaası için kodu ile birlikte yolcu kimlik numarası (TCKN, Pasaport vb.), iletişim bilgisi (telefon ve e-mail alanlarının hepsi) ve doğum tarihi zorunlu alanlar olarak doğru ve eksiksiz olarak girilecektir.

Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması Google Play Store ve AppStore üzerinden indirilebiliyor.

Bakan Koca, mobil uygulamanın kullanıcı sayısının 10 milyonu aştığını söyledi

Peki uygulama ne kadar güvenilir ?

Corona Virüs için geliştirilen mobil uygulamalar dünya genelinde kişisel veri ve güvenlik tartışmalarını doğurdu.

"Bu bilgi dünyada artık karşılıklı bir haktır" diyen Bakan Koca, "Salgınla bulaşan hastalıkla ilgili sosyal hayata katılım söz konusu olduğunda özel bir bilgi değildir" açıklamalarını kullandı.

Hayat Eve Sığar uygulaması verilerin hükümet kurumlarının doğrudan erişimine ve kontrolüne açan merkezi bir sistem kullanıyor.

Mahremiyet ve kişisel veri güvenliği hakkı savunucuları ise merkezi olmayan sistemlerin kullanılması tavsiyesinde bulunuyor.

Sizin düşünceleriniz nedir ?

Sizce uygulama ne kadar işe yarar, güvenli bir seyehat edebilecek miyiz, kişisel verilerimiz güvenilir ellerde mi ? Siz de düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar kısmından bize belirtebilirsiniz.