Huawei Mate 30 Serisi, Google Servislerini Kullanamayacak

Geçtiğimiz aylarda ABD ile Çin Hükümeti arasında ciddi bir ticaret savaşı olmuştu. Bu ticaret savaşından en çok nasibini alan Huawei, Mate 30 serisi telefonlarında lisanslı Android kullanamayacak ve Google Play Store, Gmail ve Youtube gibi Google’ın uygulamalarına erişim sağlayamayacak.

Huawei, geçtiğimiz dönemlerde Amerika Birleşik Devletleri ile ciddi sorunlar yaşamıştı. ABD’nin Huawei’yi kara listeye almasından sonra bazı ABD’li şirketler Huawei ile ticaret yapmayacaklarını söylemiştiler. Ticaret yapmayacaklarını söyleyen şirketlerin başında Google yani Android bulunuyor.

Huawei 2012 yılından beri kendi işletim sistemini geliştirdiklerini, Android’in tek çıkış yolları olmadığını söylemişti. Belirli bir süre daha devam bu gergilin biraz gevşetilmesi sonucu ABD’li bazı şirketlerin Huawei ile ticaret yapmasına izin verildi. Yani Huawei lisanslı Android kullanabileceği anlamına geliyordu ama yine de Huawei hâlâ kara listede yer alıyordu.

Huawei’in bundan sonra çıkaracağı cihazlarda Android olamayacak

Huawei, Mate 30 serisi için hazırlıkları tamamladıklarını belirtmişti. Mate 30 serisi için Android kullanmayı düşünüyorlardı. Dev teknoloji şirketi Huawei, Google’dan lisanslı Android alamazlarsa B planına geçeceklerini belirtmişti.

Reuters’ın haberine göre Google’ın bir sözcüsü, Google lisanslı ürünlerin Mate 30 ve Mate 30 Pro’ya satılamayacağını belirtti. Çinli teknoloji devinin yeni amiral gemilerinin lisanslı Android’i kullanamayacağını ifade etti.

Huawei’in çıkaracağı kendi işletim sistemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için şu yazımıza bakın. Harmony OS

Peki ya siz bundan sonra Huawei’in çıkaracağı cihazları alır mıydınız ? Yoruma görüşünüzü yazabilirsiniz

hayridatpınar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Twitter CEO'su Jack Dorsey Hacklendi

Cts Ağu 31 , 2019
Sabah saat 5’te buz banyosu yaparak gündeme gelen Twitter CEO’su Jack Dorsey bu sefer de hesabının hacklenmesi ile gündemde. Twitter CEO’su Jack Dorsey’in hesabının hacklenmesiyle ilgili Chuckling Squad adlı bir hacker grubunun yağtığı iddia ediliyor. Jack Dorsey’in 4.2 milyon takipçili hesabının hacklenmesinden 24 saat bile geçmeden ırkçı ve ahlaksız paylaşımlarda […]

Yazarlar

%d blogcu bunu beğendi: