İmkansız Görev: İHL’li Kızlar Robotlarıyla Dünya Üçüncüsü Oldu

Dünya Robot Yarışması’nda ‘imkansız görev’ olarak adlandırılan kategoride dünya üçüncüsü oldular. Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Teknoloji Takımı, yeni eğitim öğretim yılında çalışmalarına ara vermeden devam edecek.

Steam Cup Turkey 2019 Uluslararası Robotik Yarışması’nda “Otonom Yürüyüş ve Akıllı Şehir Yarışları” kategorilerinde yüzlerce adayı geride bırakıp Türkiye birincisi olan öğrenciler, Uluslararası Robot Sporları Birliği Federasyonu tarafından Güney Kore’ye davet edilmişti.

“İmkansız Görev”i başardılar

Geçtiğimiz haftada bu ülkeye giden öğrenciler, Uluslararası Robot Sporları Federasyonu Birliği’nin 24.’sünü düzenlediği Fira Robotworld International isimli yarışmada ülkemizi temsil etti. Türk takımı, Yarışma boyunca mücadele ettiği kategorilerdeki başarılarından dolayı jüri heyeti tarafından uluslararası karma takımlardan oluşan ve “imkansız görev” olarak adlandırılan kategoride dünya 3.’sü olmayı başardı.

2 robot tasarladılar

Yarışmaya katılan ve belli bir deneyim seviyesinin üzerinde olan takımlar birlikte ikili ittifak oluşturarak kendilerine verilen görevi yerine getirmek üzere 2 otonom robot tasarlayıp kodladılar. Bu zorlu süreçte, bir yandan sosyal iletişim becerilerini sergileyip ortak bir iletişim dili kullanıp birbirleri ile plan yaparken diğer yandan da yaratıcı düşünme, problem çözme becerilerini de ortaya koymuş oldular.

Farklı ülkelerin gençleri

Farklı ülkelerden iki takımın biraraya gelerek diğer birlik olan takımların robotlarından daha iyi bir tasarım, program ve çözüm sunarak “imkansız görevi” en kısa zamanda, en uygun şekilde yerine getiren robotları birbirine uyumlu çalışacak şekilde hazırladıkları bu sıradışı kategoride rakiplerinden öne çıkmayı başararak mutlu sonuca ulaştılar.

hayridatpınar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Diyanet, Bugs Bunny Ve Ninja Kaplumbağalara Savaş Açtı

Pts Ağu 19 , 2019
Diyanet’in aylık Aile Dergisi’nde çizgi filmlerin çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerine yer verildi. Bazı çizgi filmlerin de “dini ve milli duygulara aykırı olduğu” belirtildi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın aylık yayımlanan Aile Dergisi’nde bazı çizgi filmlerin ‘dini ve milli duygulara aykırı’ olduğu aktarıldı. Dergide ayrıca çizgi filmlerin çocukları ‘şiddete yönelttiği’ belirtildi. Şiddete özendiren […]

Yazarlar

%d blogcu bunu beğendi: