Koronavirüs salgınının Türkiye'ye nereden geldiği ortaya çıktı

Koronavirüsle ile ilgili çalışmalar yapan Türk bilim insanları, çok önemli sonuçlara vardılar. Koronavirüsün gen haritası üzerinde çalışmalar yapan Türk bilim insanları, vakaların en çok hangi ülkeden geldiği ve Türkiye'ye geldiği ilk yerleri tespit edip sonuçları yayınladılar.

Koronavirüs salgınının Türkiye'ye nereden geldiği ortaya çıktı

Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgını, 23 Mart sonrası ülkemiz de koronavirüsün yayılma hızını azaltmak amacıyla sıkı tedbirler almıştı. Bugüne kadar toplam vaka sayısı 152 bin 587 olurken vefat sayısı 4.222 oldu. Dünya'da ki tüm ülkelerin bilim insanları bu koronavirüs salgınını yenmek için çeşitli araştırmalar ve incelemeler yapıyorlar.

Bilim insanları, yaptıkları çalışmada koronavirüs gen haritasını çıkararak salgınının Türkiye'ye ilk kez nereden geldiğini ortaya koyuyor. Bilim insanlarının yaptığı bu çalışma aynı zamanda ülkemizdeki koronavirüs vakaların en çok hangi ülke'den geldiğini de ortaya koyuyor.

Türkiye'deki koronavirüs vakalarının çoğu Avrupa ülkelerinden gelme

Uzmanların yaptığı çalışmaya göre, Ülkemizde görülen koronavirüs vakaların çoğu Avrupa kaynaklı. Özellikle İstanbul'da görülen vakaların yüzde 75'ini Avrupa kaynaklı vakalar oluşturuyor. 

İlk koronavirüs vakası ABD'den geldi

Bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, koronavirüs vakalarımızın çoğu Avrupa kaynaklı olsada ilk koronavirüs vakası ülkemize ABD'den geldi. İkinci vaka ise ABD veya Avrupa'dan değil, tuhaftır ki Avustralya'dan geldi. Ülkemizde üçüncü vaka da İngiltere'den geldi. Bilim insanları, ismini açıklamadıkları iki kişinin de Suudi Arabistan kaynaklı olduğunu tespit ettiler.