Netflix Türkiye’den Çekiliyor Mu ?

RTÜK’ün Netflix, BluTV ve Puhutv gibi internet üzerinden yayın yapan platformlara yönelik getirdiği yönetmeliğin ardından bu ve bunun gibi kanalların faaliyetlerine son verip vermeyeceği tartışılmaya başlanmıştı. Ortaya çıkan yeni bir iddiaysa Netflix kullanıcılarını son derece yakından ilgilendiriyor.

Geçtiğimiz haftalarda RTÜK’ün ‘Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların İnternet Ortamından Sunumu Hakkında Yönetmelik’ isimli bir yönetmeliği yayınlamasının ardından birçok kişinin Netflix, BluTV ve Puhutv gibi platformların akıbeti üzerine tartışmaya başladığını gördük. Netflix üyeliği bulunan pek çok kişinin yakından ilgilendiği konu, büyük bir kaos ortamı oluşturdu.

Genellikle sansürsüz yayınları sebebiyle tercih edilen ve Türkiye’de hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip olan Netflix’in yeni düzenlemeye göre Türkiye’de şirket açması, 100 bin lira karşılığında yayın lisansı alması ve gelirinin belirli bir kısmını da RTÜK’e vermesi gerekecekti. Tüm bunların yanı sıra abonelerinin birinci tercih sebebi olan sansürsüz yayınlarını da törpülemesi gerekiyordu.

Tüm bunların üzerine RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, yaptığı açıklamada Biz RTÜK olarak… Netflix, BluTV, Turkcell Plus gibi platformların tepe yöneticileriyle sağlam bir iletişim içindeyiz. Bu platformların yöneticileri, lisanslama için gerekenleri yapmaya hazırlar” ifadelerini kullanmıştı. Ortaya çıkan son bilgilerse Netflix’in Türkiye’den çekileceği yönünde oldu.

CHP Milletvekili Özgür Karabat, resmi Twitter hesabı üzerinden bir tweet paylaştı. Karabat’ın attığı tweetin ilk maddesindeyse birçok kişiyi mutsuz edecek bir iddia yer aldı. Tweetin başında “Netflix, RTÜK’ün sansüründen dolayı Türkiye’den çekiliyor” şeklinde bir iddiada bulunan Karabat, yazdığı tweette başka konulara da yer verdi

hayridatpınar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

İmkansız Görev: İHL'li Kızlar Robotlarıyla Dünya Üçüncüsü Oldu

Pts Ağu 19 , 2019
Dünya Robot Yarışması’nda ‘imkansız görev’ olarak adlandırılan kategoride dünya üçüncüsü oldular. Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Teknoloji Takımı, yeni eğitim öğretim yılında çalışmalarına ara vermeden devam edecek. Steam Cup Turkey 2019 Uluslararası Robotik Yarışması’nda “Otonom Yürüyüş ve Akıllı Şehir Yarışları” kategorilerinde yüzlerce adayı geride bırakıp Türkiye birincisi olan […]

Yazarlar

%d blogcu bunu beğendi: