Rusya’ya Bağlı Sibirya’da Yapılan Arkeolojik Kazıda Telefon Benzeri Bir Cisim Bulundu

Rusya Federasyonu’na bağlı Sibirya’nın güney bölgesindeki Tuva Cumhuriyeti’nde arkeolojik kazı yapan arkeologlar, 2 bin 137 yaşında olduğu tespit edilen akıllı telefona benzeyen ilginç bir cisim buldular.

Geçtiğimiz yıl yine Tuva Cumhuriyeti’nde Denisova ve Neandarthal‘ın çocukları olduğu belirlenen kalıntılarına rastlanmıştı. Bu kalıntılar ile modern insan türü Homo Sapiens dışında nesli tükenmiş olan Denisovalıların ve Neandarthallerin bir araya geldikleri sonucuna ulaşılmıştı.

neandertal ile ilgili görsel sonucu
Neandarthal
denisova ile ilgili görsel sonucu
Denisova

Arkeologlar tarafından yapılan arkeolojik kazıda tuhaf bir cisme rastlanıldı. Daha çok Rus Atlantisi olarak adı geçen bir mezarlıkta yapılan kazılar esnasında, akıllı telefona benzeyen bir cisme rastladılar. Cismin üzerinde farklı türdeki taşlar için açılmış oyuklar bulunuyordu.

Akıllı Telefona Benzeyen Cismin Bulunması :

Bilim adamları, akıllı telefona benzeyen cismin ölçülerinin 18’e 9 santimetre olduğunu belirttiler. Akıllı telefona benzeyen cismin bulunduğu mezar ise Nataşa takma adına sahip bir kadın mezarıydı. Bu keşif ile Nataşa’nın mezarı en dikkat çekici bölgelerden birisiydi.

Aslında cismin üzerindeki taşların Çin parası olduğu tespit edildi. Ayrıca bu arkeolojik kazının 2016’daki kazılarda yapıldığı, ancak tam sonuca varılınca bilgi verildiği belirtiliyor.

akıllı telefon
arkeoloji
akıllı telefon

İnsanlık tarihinin en büyük gizemleri saklanan Sibirya’da arkeolojik kazılar devam ediyor.

hayridatpınar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Apple iPhone 11 Fiyatlarını Açıkladı

Sal Eyl 10 , 2019
Teknoloji devi Apple, bu akşam Türkiye saati ile 20:00’de iPhone 11 ailesini tanıtması bekleniyor. Aynı zamanda merak edilen 5. nesil Apple Watch’ı da tanıtacak. 2018’in sonları ve 2019’un başları Apple için biraz sıkıntılı geçmişti. Apple bu sıkıntıyı atlatmak için iPhone 11 ailesiyle sahneye çıkacak. Sıkıntıyı atlatıp atlatamayacağı meçhul fakat cebimizi […]

Yazarlar

%d blogcu bunu beğendi: