Türk yazılımcı Apple'ın güvenlik açığını buldu

Kafa Topu 2'nin geliştiricilerinden biri olan Rıza Sabuncu, Masoma'da backend developer olarak çalışıyor. Rıza Sabuncu, Apple'ın internet siteleriyle ilgili bir açık buldu ve açığı düzeltmesi sonucunda 7.500 dolar alarak ödüllendirildi.

Türk yazılımcı Apple'ın güvenlik açığını buldu

Apple, Microsoft gibi büyük şirketlerin tüm sistemleri düzgün çalışması haliyle mümkün değil. Bu büyük şirketler ürün ve hizmetleri'nin güvenlik açıklarını tespit edenlere para ödülü vererek, milyonlarca insanın etkilenecek olan sorunun önüne geçmiş oluyor. 

Rıza Sabuncu, Apple'ın sitesindeki güvenlik açığını tespit ettikten sonra Apple ile ortak çalıştılar.

Rıza, Apple'ın sitesindeki güvenlik açığını 4 ay önceden tespit edip hemen Apple'a bildirdiğini söyledi. Bu süre boyunca Apple’ın Product Security birimiyle uzaktan çalışarak Rıza, Apple yetkililerle sorunu çözdüler. 

Apple yetkilileri Rıza'ya gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra güvenlik açığının tekrar kontrol edilmesini söylediler. Güvenlik açığının kapandığı kesinleşince Apple yetkilileri tarafından Rıza'ya 7.500 dolar para ödülü verildi. Apple'dan bu zamana kadar böyle büyük bir meblağ görmediğimizi de belirtelim.