Volvo, tartışmalara yol açan hız sınırlamasını açıkladı

Güvenlik önlemleriyle öne çıkan Volvo, tartışmalara yol açacak hız sınırıyla ilgili bir açıklama yaptı. Üreteceği otomobillerde en yüksek hızı 180 km/sa olarak ayarlayacak. Volvo bu kural ile kaza sayısının düşmesini temenni ediyor.

Volvo, tartışmalara yol açan hız sınırlamasını açıkladı

Güvenlik denilince ilk akla gelen markalardan birisi olan Volvo, geçen ay bir karar aldı. Otomobillerin güvenliğini iyileştirmek için 2021 model araçlarında en yüksek hızı 180 km/sa olarak ayarlayacağını belirtti. Bu kurala Volvo'nun elektrikli SUV modeli olan XC60 Polestar modeli de dahil olacağı belirtildi. 

Volvo bu hız sınırlaması ile trafik kazalarında ölüm ve yaralanma sayılarını en aza getirmek istiyor. 180 km/sa kazaları önlemek için yeterli mi? Pek, emin değiliz. Çünkü ABD'de yasal hız sınırını geçiyor. Bu yüzden kafalarda hala soru işaretleri mevcut. 

Volvo, 2021 yılında üreteceği otomobillerin hızını 180 km ile sınırlayacak

Volvo Cars Safety Center başkanı Malin Ekholm, Autocar’a yaptığı açıklamada “180 km/sa hâlâ hızlı. Peki bu arabalar yavaş mı demek? Hayır, değil” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti:

Bu bir sınırlama ve gerçekten 180 km’den daha hızlı gitmenin hiçbir mantığı yok. Herkes hız yapmak hakkında konuşuyor fakat biz ciddi olduğumuzu göstermek için bir şeyler yapmak istedik. Belki bu yaptığımız sınırlama, konu hakkında gerçek bir tartışma ortamı yaratır.”