Yeni Yasayla Taksiti Bitmeyen Akıllı Telefonların Satışı Yasaklanıyor

Dün gece meclisten geçen torba yasa, GSM operatörlerinden taksitle alınan akıllı telefonların, borçlarının bitmeden satılmasını yasaklıyor.

TBMM son zamanlarda akıllı telefon sektörünü yakından ilgilendiren yasalar çıkartıyor. Geçtiğimiz günlerde klonlanmış IMEI’li telefonların kapatılmasıyla ilgili bir yasa çıkaran Türkiye Büyük Millet Meclisi, şimdi de çoğu zaman farklı amaçlarla kullanılan bir uygulamanın sona ermesine neden olacak bir yasa çıkardı.

Dün gece kabul edilen torba yasanın içerisinde yer alan yeni bir yasa tasarısı, GSM operatörlerinden taksitle satın alınmış olan akıllı telefonların, borçlarının bitmeden başka birisine satılmasının önünü kesiyor. Kabul edilen yasa tasarısına göre bundan sonra vatandaşlar, taksitle satın almış oldukları cep telefonlarını, telefonun borcu bitmeden başka birisine satamayacaklar.

Ulaştırma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan tarafından yapılan açıklamalara göre bu yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte akıllı telefonların borçları bitmeden başka birisine satmak mümkün olmayacak. Borçları bitmeyen bir akıllı telefonun satılması halinde ise telefon kullanıma kapatılacak.

Bu uygulama son dönemlerde nakit akışı sağlamak için fazlaca kullanılıyordu. Yüksek model akıllı telefonları GSM operatörleri üzerinden taksitle satın alan vatandaşlar, bu telefonu kutusundan bile çıkarmadan satıyorlardı ve bu sayede nakit ihtiyaçlarını karşılamış oluyorlardı. Bu yasa ile birlikte operatör şirketleri, Mobil Cihaz Kayıt Sistemi’ne telefonun sahibini ve borç süresini işleyecek. Bu sayede akıllı telefonların takibi yapılabilecek.

hayridatpınar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Türk Mühendislerden Dünyanın ilk Mobil Hastanesi

Per Tem 18 , 2019
Bodrum’da Türk mühendisler, dünyada ilk olan bir projeye imza attılar. Bir otobüsün modifiye edilerek hastaneye çevrildiği bu proje, doğal afet ve trafik kazalarında aktif olarak kullanılabilecek. Bu mobil hastane 8+1 hasta kapasitesine sahip ve bünyesinde 2 yoğun bakım ünitesi barındırıyor. Teknoloji, her geçen gün hayatımıza biraz daha giriyor. Dünya çapında […]

Yazarlar

%d blogcu bunu beğendi: