Yerli Otomobil Daha Pazara Çıkmadan Sipariş Yağıyor

Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş, yerli otomobil ile yaptığı açıklamada, “Pazara çıkmamıza 2 yıldan biraz daha fazla zaman olmasına rağmen yüzlerce yurttaşlarımız ön ödeme yapıp araca ilk ulaşanlardan olma arzusunu iletiyor” dedi.

Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş, yerli otomobil hakkında Almanya’nın Başkenti Berlin’de açıklamalarda bulundu.

TOGG Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş’ın, yaptığı açıklamada “ön gösterim aracı sadece bir maket değil gerçek boyutlarında ve yürüyen bir araç olacak Aracın fotoğrafları da aralık ayından itibaren paylaşılabilir hale gelecek.” diye konuştu.

Karakaş, Ön gösterim aracını aralık ayında tanıtacaklarını söyledi.

Türkiye’de elektrikli araçların motor güçlerine göre 3 farklı vergi dilimi içinde değerlendirildiğini aktaran Karakaş, bunların yüzde 3 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) olan 85 kilovatı geçmeyenler, ÖTV oranı yüzde 7 olan 85-120 kilovat arasındakiler ve yüzde 15 ÖTV oranıyla vergilendirilen 120 kilovatın üzerindeki araçlar olduğunu anlattı.

Karakaş, “Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın daha önce açıkladığı gibi tek dolumla 500 kilometre yol alabilecek kapasitede bir seçeneğimiz de olacak.” dedi.

Robotik ve ağa bağlı teknolojiler kullanılacak

Türkiye’nin otomobilinin akıllı bir araç olacağına işaret eden Karakaş, aracın akıllı alt sistemlerden oluşacağını ve akıllı cihazlara bağlanabileceğini ifade etti.

Karakaş, söz konusu aracı takip edecek diğer modellerde de kullanılacak elektrik elektronik mimarisinin tasarımının da şimdiden yapıldığına işaret ederek, şunları kaydetti:

“Aracımız pazara çıktığında rekabetin gerektirdiği otonom sürüş özelliklerine sahip olacak, bataryasında ise son seviyede lityum iyon hücreler kullanılacak. Aynı zamanda otomobilimizin üretiminde de Endüstri 4.0 çerçevesinde robotik ve ağa bağlı teknolojiler kullanılacak. Fabrikanın nereye kurulacağı konusunda son değerlendirmeler yapılıyor, kısa bir süre içinde açıklanacak olgunluğa ulaşacak.”

Pazara 5 yıldızla çıkarma hedefi

Karakaş, yerli otomobil için kamu ve özel kullanıcılardan herhangi bir ön sipariş talep etmediklerini belirterek, şöyle konuştu:

“Pazara çıkmamıza 2 yıldan biraz daha fazla zaman olmasına rağmen yüzlerce yurttaşımız ön ödeme yapıp araca ilk ulaşanlardan olma arzusunu iletiyor. Bu konunun netleşmesi için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Otomobilden daha fazlasını yapmak ve bir ekosistem inşa etmek üzere yola çıktığımızı her fırsatta dile getirdik, tüketicilerimize ulaşma konusunda da yenilikçi olacağımızı şimdiden söyleyebilirim. 2022 yılının ortasında pazara sunacağımız aracımız pazara çıktığı tarihte tüm markaların tüketiciye karşı sorumluğu neyi gerektiriyorsa onu sunacaktır.”

Yerli aracı çarpışma testinden o günün şartlarında 5 yıldız alarak pazara çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Karakaş, “Türkiye’de üretilen ve bir süre sonra yurt dışı pazarlara ihracı planlanan bir otomobil gerek servis ağı, gerekse parça tedarikinde elbette ulaşılabilir ve yenilikçi olacaktır.” diye konuştu.

hayridatpınar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Android 10 İşletim Sistemine Sahip Olacak Telefonlar

Cts Ağu 24 , 2019
Android Q olacağını sandığımız yeni sürümün adı Android 10 olacak. Yani Android Q ile yakından, uzaktan alakası yok. Google Android 9 Pie’a kadar Dünya’nın çeşitli yerlerinde ki tatlı isimlerini işletim sistemine veriyordu ancak bazı tatlılar belirli bölgelerde popüler oluyor ve diğer kişiler için bir anlam ifade etmiyor. Sadece Android 10 […]

Yazarlar

%d blogcu bunu beğendi: