Yerli ve Milli Uçağımız Almanya’da Üretilecek

Türkiye’nin yerli ve milli uçak projesini Almanlar kaptı. Alman tasarım Dornier 328’in tüm haklarını alan ABD merkezli SNC, Dornier 328’in Almanya’da üretileceğini söyledi.

Türkiye’de üretilmesi için D 328’in haklarını satın alan Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahibi olduğu ABD merkezli Türk şirket Sierra Nevada Corparation (SNC), D 328 uçağının Almanya’da üretileceğini söyledi.

SNC ve o dönemki adı Savunma Sanayii Müsteşarlığı (Savunma Sanayii Başkanlığı) uçağın üretiminin Türkiye’de üretileceğine dair bir protokol imzalamışlardı. Dornier 328 olan uçağın adı “TR 328” olacaktı ve bir jet bir de turboprop olmak üzere iki farklı versiyonu olacaktı. “TR 328” uçağının ilk uçuş tarihi 2019 olarak belirlenmişti.

Eren Özmen, Almanya Başbakanı Angela Merkel’e yeni uçağın özelliklerini anlatıyor.

Türkiye’nin 50 bin 328 uçağı siparişi vermesini de içeren proje hakkında başlayan görüşmelerde SNC ve Türkiye arasında ciddi görüş ayrılıkları oldu. SNC tarafından yapılan açıklamada görüş ayrılıklarının uçağın yerlilik oranı konusunda olduğu belirtildi.

2017 yılında projenin rafa kalktığına dair haberler yayılmıştı.

Almanya’dan D328’e tam destek

Yeni bir basın bülteni yayınlayan SNC, “Federal Almanya Şansölyesi Angela Merkel bugün (21 Ağustos), Federal Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ve Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanı Andreas Scheuer’in de katıldığı etkinlikte, Dornier 328 uçağını yeniden üretme projesine destek verdiklerini açıkladı. Projeyi hayata geçirmek için, yeni bir orijinal ekipman üreticisi (OEM), DRA GMbH (DRA), Leipzig Almanya‘da kuruldu.” ifadelerine yer vererek Dornier 328 üretimine başlayacaklarını duyurmuş oldu.

TR328 yeniden D328NEU oldu.

TR328 uçağının adı D328NEU olarak değiştirildi. D328NEU adıyla Almanya’da üretilmeye devam edecek.

SNC’nin sahiplerinden olan Eren Özmen, yaptığı açıklamada, “Fatih ve ben, geçtiğimiz birkaç yıl boyunca, Türkiye’nin uzun yıllardır süregelen yerli yolcu uçağı üretme hayalini gerçekleştirmek için birçok iş ortağımız ile birlikte titizlikle çalıştık. Bu projenin, sadece ülkemize olan borcumuzu ödeme imkânı olarak değil aynı zamanda gelecek nesillere anlamlı yeni fırsatlar sunmak bakımından bizim için çok kıymetli bir çalışma olması planlanmıştı. Fatih Bey ve ben, ileride Türkiye için başka faydalı projeleri hayata geçirebilme fırsatını yakalayabilmeyi içtenlikle arzu ediyoruz.” ifadelerine yer verdi.

hayridatpınar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Next Post

Yerli Otomobil Daha Pazara Çıkmadan Sipariş Yağıyor

Cum Ağu 23 , 2019
Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş, yerli otomobil ile yaptığı açıklamada, “Pazara çıkmamıza 2 yıldan biraz daha fazla zaman olmasına rağmen yüzlerce yurttaşlarımız ön ödeme yapıp araca ilk ulaşanlardan olma arzusunu iletiyor” dedi. Türkiye’nin Otomobil Girişimi Grubu (TOGG) Üst Yöneticisi Gürcan Karakaş, yerli otomobil hakkında Almanya’nın Başkenti Berlin’de […]

Yazarlar

%d blogcu bunu beğendi: