YÖK açıkladı: Üniversitelerde Eğitim Yüz yüze gerçekleştirilemeyecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversitelerde dönem sonu sınavlarının yüz yüze gerçekleşmeyeceğini belirtti. Ardından da sınavların dijital imkanlar veya ödev, proje gibi alternatif yöntemler kullanarak yapılacağını söyledi.

YÖK açıkladı: Üniversitelerde Eğitim Yüz yüze gerçekleştirilemeyecek.

Bahar dönemi başladıktan 3 hafta sonra koronavirüs salgını nedeniyle 23 Mart itibariyle eğitim dijital olarak yürütülmeye çalışılıyordu fakat sınavların yüz yüze olacağı mı yoksa online mı olacağı bilinmiyordu. YÖK, dün itibariyle yaptığı açıklamaya göre, "Üniversitelerde eğitim yüz yüze gerçekleştirilmeyecek" ifadelerini kullandı. Üniversitelerde dönem sonu sınavının ödev, proje gibi yöntemlerle yapılacağı açıklandı. Sınavların online yapılması kararı alındı. 

Yükseköğretim Kurulu'nun açıklaması

YÖK, "Dönem  sonu  sınavları  ile  bu  eğitim  ve  öğretim  yılına  ait  diğer  sınavların  yüzyüze gerçekleştirilmemesine, bu sınavların üniversite yetkili kurullarınca tercih edilecek dijital imkanlar  veya  ödev,  proje  gibi  alternatif  yöntemlerin  uygulanarak  yapılmasına  karar verilmiştir." dedi. 

YÖK Başkanı Yekta Saraç, Twitterda açıklama yaptı.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, dün akşam saat 10:30 civarında açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklama şu şekildeydi:

  1. Üniversitelerimizde okuyan öğrencilerimize yönelik "sınavlar" konusunda önemli bir karar aldık.
  2. Salgın süreci ve Sağlık Bakanlığının görüşlerine ilişkin değerlendirmelerimiz neticesinde üniversitelerimizde dönem sonu sınavları ile bu eğitim ve öğretim yılına ait diğer bütün sınavların "yüz yüze gerçekleştirilmemesine" karar verdik.
  3. Üniversitelerimizdeki sınavlar, şeffaf ve denetlenebilir olma şartıyla, "dijital imkanlar" veya "ödev, proje gibi alternatif yöntemler uygulanarak" yapılacak.Buna ilişkin ek duyuruları üniversitelerinizden takip edebilirsiniz.
  4. Bu süreci rektörlerimizle birlikte "öğrenci merkezli" götürmeye ve değerli öğrencilerimizin salgından en az şekilde etkilenmesine çalışıyoruz... ifadelerini kullandı.