YÖK Başkanı: her üniversiteli öğrenciye ücretsiz 6 GB vereceğiz!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite öğrencilerine özel uzaktan eğitim için 6 GB ücretsiz internet vereceğini duyurdu.

YÖK Başkanı: her üniversiteli öğrenciye ücretsiz  6 GB vereceğiz!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), uzaktan eğitim derslerine tüm öğrenciler katılması için 6 GB'lık ücretsiz internet paketi verilecek. Üniversite öğrencileri bu 6 GB'lık internet paketini sadece derslerde kullanabilecekler. "6 GB’lık Uzaktan Eğitime Destek Kotası" olarak nitelendiriliyor. Bu da şu demek oluyor 6 GB internetinizi sadece Yükseköğretim Kurulu (YÖK)'ün, YÖK dersleri platformu'nda (https://yokdersleri.yok.gov.tr/) kullanabileceksiniz. YouTube, Zoom gibi uygulamalarda maalesef ki geçerli değil.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç'ın açıklamaları

YÖK Başkanı Yekta Saraç, twitterdan ücretsiz 6 GB'lık internet paketi hakkında bazı açıklamalarda bulundu.

  • Sevgili gençler, bildiğiniz üzere küresel Kovid-19 salgını nedeniyle evlerinizde kalıp uzaktan eğitim alırken, sizlere çeşitli dijital ders materyalleri ile destek olmak amacıyla https://yokdersleri.yok.gov.tr adresi üzerinden “YÖK Dersleri Platformunu” hizmete açtık.
  • Çok ilgi gören platformumuzdan yararlanma hususunda yaşadığınızı ilettiğiniz internet kotası sorununuza yönelik bir süreden beri mobil operatörlerle yürüttüğümüz çalışmalar olumlu şekilde sonuçlandı. Bu konuda sıkıntı yaşayan öğrencilerimize güzel bir haberimiz var.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç, mobil operatör şirketlerine teşekkür ederken şu açıklamalarda bulundu;

  • Artık “YÖK Dersleri Platformu” sayfasında yer alan üniversitelerimize ait dijital ders içeriklerine, mobil operatörleriniz ile yapacağınız işlemler sonrasında hatlarınıza ücretsiz olarak tanımlanacak olan “6 GB'lık Uzaktan Eğitime Destek Kotası” kapsamında erişebileceksiniz

  • Bütün mobil operatörler tarafından verilecek olan 6 GB'lık ücretsiz internet kullanımına “birçok üniversitemizin sağladığı ders içeriği ve online eğitimler” de dahil olacaktır.

  • Salgın sürecinde evlerinde uzaktan eğitim alan öğrencilerimize destek olmak amacıyla sağlanan 6 GB'lık ücretsiz internet hizmetinden dolayı ülkemizdeki bütün mobil operatörlere şahsım, öğrencilerimiz ve üniversitelerimiz adına teşekkür ederim.